صفر تا صد آموزش تنیس آکادمیک

امروز آموزش تنیس را جامع و صفر تا صد بررسی می کنیم. چه یک بازیکن مبتدی این بازی باشید و چه یک بازیکن پیشرفته، تنیس از نظر جسمی یک ورزش سخت است که به هر گروه عضلانی بدن شما نیاز دارد که برای مدت طولانی پشت سر هم کار کنند. تنیس همچنین یک بازی ذهنی است و از بازیکنان می‌خواهد که سریع فکر کنند و تصمیم بگیرند که بهترین شوتی که برای کسب امتیاز استفاده می‌کنند کدام است. هر چه بیشتر اصول اولیه تنیس را تمرین کنید، بیشتر می توانید توانایی های خود را به عنوان یک تنیسور تقویت کنید و بازی خود را به طور تصاعدی بهبود بخشید.

چرا تنیس بازی کنیم؟

آموزش تنیس کمی دشوار است اما بازی تنیس فواید زیادی برای ذهن و بدن شما دارد. هماهنگی دست و چشم، تعادل و چابکی شما را بهبود می بخشد. مانند بسیاری از فعالیت‌های فیزیکی سخت، حرکات پا و بالاتنه در تنیس می‌تواند به حفظ سلامت و تناسب اندام و کاهش استرس کمک کند. تکنیک‌های تنیس به تفکر و استراتژی سریع، بهبود مهارت‌های حل مسئله و تفکر انتقادی نیاز دارند. .در کنار این مزایا، تنیس به حداقل دو بازیکن برای یک مسابقه نیاز دارد اگر دوبل بازی می‌کنید، مهارت‌های کار تیمی شما را آموزش می‌دهد.

برای بازی تنیس به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

تنها تجهیزاتی که برای انجام یک مسابقه تنیس نیاز دارید، راکت تنیس، کفش تنیس، توپ تنیس و زمین تنیس با توری تنظیمی است. سر و دسته راکت شما باید اندازه و وزن مناسبی برای سطح مهارت شما داشته باشد تا بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید. کفش‌های شما باید حمایت جانبی کافی برای جلوگیری از چرخش مچ پا در حین حرکات پهلو به پهلو داشته باشند. برای برخی از باشگاه های تنیس، ممکن است یک کد لباس خاص مورد نیاز باشد. همچنین ممکن است هنگام آموزش تنیس یا بازی تنیس تمایل داشته باشید که از مچ بندهای پارچه ای و هدبند استفاده کنید تا عرق از پیشانی شما خارج نشود.

قوانین اساسی تنیس چیست؟

حتی اگر هم خود را آماده کرده اید و هم بدن خود را گرم کرده اید، قبل از اینکه وارد زمین شوید و بازی کنید، باید تمام اصول اولیه تنیس را بدانید. می‌توانید از هر ترکیبی از گیره‌های تنیس (مانند گریپ نیمه غربی یا قاره‌ای) و حرکاتی مانند دراپ‌شات، لوب‌ها، والی‌های بک هند یا ضربات فورهند برای کسب هر امتیاز استفاده کنید. با این حال، یادگیری تمام اصول تنیس برای بهترین بازی تنیس ضروری است:

 • توپ را در داخل خطوط نگه دارید . برای تنیس انفرادی، سرویس باید همیشه روی تور، و در جعبه سرویس مقابل حریف (جعبه در دو طرف علامت مرکزی در خط سرویس، که به عنوان “T” نیز شناخته می‌شود) فرود آید. اگر توپ به تور برخورد کرد و همچنان در جعبه سرویس مناسب فرود آمد، به آن “لت” می گویند و سرور دوباره از اولین سرویس شروع می کند. حتی اگر توپ از نظر فنی در خارج از محوطه قرار بگیرد، تا زمانی که قسمتی از آن هنوز خط را لمس کند، همچنان در بازی است. در طول یک رالی، توپ باید در محدوده زمین تک نفره، که حاشیه های داخلی هستند، باقی بماند.
 • امتیاز را حفظ کنید تنیس یک سیستم امتیازدهی منحصربفرد دارد و مهم است که امتیازات خود را پیگیری کنید تا مشخص شود چه کسی برنده خواهد شد (و از کدام سمت باید سرویس دهید). سرور همیشه ابتدا امتیاز خود را می گوید، حتی اگر از امتیاز حریف کمتر باشد. به عنوان مثال، اگر سرور سه امتیاز اول را پشت سر هم از دست بدهد، امتیاز ۴۰ است.
 • از دست زدن به تور خودداری کنید . اگر بخشی از شما یا راکت شما در هر زمانی در طول یک امتیاز به طور فیزیکی تور را لمس کند، به طور خودکار بازنده می شوید. توری جداکننده مساوی بین دو طرف است و هرگونه تغییر در موقعیت آن، حتی تصادفی، مجاز نیست.
 • راکت خود را نگه دارید راکت شما باید همیشه در دستان شما بماند. اگر راکت را به سمت توپ بیاندازید یا پرتاب کنید، امتیاز را از دست خواهید داد. شما فقط می توانید توپ را با راکت خود نگه دارید با این حال، لزوماً لازم نیست که توپ با صورت راکت برخورد کند حتی اگر به دسته یا مثلث نیز برخورد کند، همچنان در بازی است.
 • پس از یک پرش به توپ ضربه بزنید. هنگامی که توپ دو بار پرید، نقطه تمام می شود. به همین ترتیب، فقط یک بار می توانید به توپ ضربه بزنید. حتی اگر توپ را ببندید و دوباره جلوی شما بیفتد، اگر توپ به سمت حریف شما نرسد، کار تمام است.
 • توپ در هوا توپی است که در حال بازی است. حتی اگر حریف شما در منطقه «خارج» به خوبی از خط پایه عقب باشد، اگر با توپ تماس بگیرد یا قبل از پرش به قسمتی از بدنش برخورد کند، باز هم در بازی است.
 • دو برنده شوید در یک مسابقه تنیس! هم بازی ها و هم امتیازها باید دو نفر باشند. در صورت تساوی که هر دو بازیکن هر کدام شش گیم را در یک ست برنده می شوند که نتیجه آن ۶-۶ است، تای بریک معرفی می شود. اینجاست که بازیکنان باید در یک مینی مسابقه هفت امتیازی به مصاف هم بروند. بازیکنان پس از هر امتیاز سرویس، و پایان زمانی که مجموع امتیازها برابر با شش یا چند برابر شود، طرف زمین خود را عوض می کنند. اولین بازیکنی که به هفت امتیاز می رسد (با دو امتیاز برتر) برنده می شود.

گلزنی در تنیس چگونه است؟

بخشی از یادگیری اصول اولیه تنیس شامل دانستن نحوه حفظ امتیاز است. امتیاز دهی تنیس در ابتدا گیج کننده به نظر می رسد اما زمانی که به آن دست پیدا کنید نسبتاً ساده است. شش بازی در یک ست وجود دارد و بیشتر ست ها از سه ست بهترین بازی می شوند (مگر اینکه تنیس حرفه ای مردان باشد که در این صورت ست ها از پنج ست بهترین هستند). بازیکنان باید هر ست را با دو گیم برنده شوند. در اینجا نحوه عملکرد سیستم امتیازدهی تنیس آمده است :

 • امتیاز . هر بازی با ۰-۰ یا “عشق” شروع می شود و به ازای هر امتیاز به ۱۵، سپس ۳۰ و سپس ۴۰ افزایش می یابد. برای مثال، اگر هر دو بازیکن هر کدام یک امتیاز در بازی کسب کنند، ۱۵-۱۵ یا ۱۵-۰ است.
 • ابتدا امتیاز سرور اعلام می شود. فقط یک بازیکن در هر بازی سرویس می دهد و همیشه از سمت راست زمین شروع می کند و هر امتیاز را به طور متناوب در طرفین قرار می دهد. در پایان بازی، بازیکنان به نوبت سرویس می دهند و در هر بازی، انتهای زمینی را که بازی می کنند تغییر می دهند. امتیاز سرور همیشه اول اعلام می شود (بنابراین اگر سرور اولین امتیاز بازی و امتیاز بعدی را برد، امتیاز ۳۰-love است)
 • برنده شوید یا ادامه دهید . برنده شدن امتیاز بعدی، یعنی سر،یس زننده برنده میشود، اما از دست دادن امتیاز، امتیاز بازی را برمی‌گرداند، در این صورت سرور باید دوباره تلاش کند تا دو امتیاز متوالی را کسب کند.

چگونه تنیس بازی کنیم؟

اگر در حال آموزش تنیس هستید یا با یک دوست یا مربی تنیس تمرین می‌کنید و فکر می‌کنید که مهارت‌های تنیس شما برای انجام یک مسابقه واقعی آماده است، مراحل زیر را بررسی کنید:

۱.تصمیم بگیرید که چه کسی اول بازی را شروع می کند . پرتاب سکه یا چرخش راکت راه خوبی برای تصمیم گیری است که چه کسی باید اول بازی را شروع کند. از آنجایی که سرویس تنیس یک مزیت ذاتی برای بازیکنی است که سرویس می دهد، عادلانه است که اجازه دهیم شانس تعیین کند که چه کسی به آن می رسد. هنگامی که مشخص کردید چه کسی سرویس میزند، سرور فقط دو فرصت برای وارد کردن توپ دارد. اگر توپ را به بیرون بزند، وارد تور شود، یا در حین سرویس روی خط قدم بگذارد، خطا محسوب می شود. شکست خوردن سرویس دوم شما منجر به خطای مضاعف و از دست دادن امتیاز می شود.
۲.یکی در میون سرویس بزنید
 . اولین سرویس هر بازی از سمت راست زمین شروع می شود که به آن “سمت دود” زمین نیز می گویند. نکته بعدی از سمت چپ می آید که به عنوان “ad court” نیز شناخته می شود (مخفف “مزیت”). طرف های سرو همیشه متناوب هستند، و مگر اینکه در حال انجام دومین سرویس هستید، هرگز نباید دو بار پشت سر هم از یک سمت سرویس بزنید.

۳.از قدرت خود استفاده کنید چه از دست چپ و چه از دست راست خود استفاده کنید، فورهند و بک هند به همراه سرویس شما در کسب امتیاز موثر خواهد بود. حتماً مطابق با نقاط قوت خود بازی کنید (مثلاً، اگر بازیکنی هستید که بک هند قوی‌تر از فورهند آن‌ها است، سعی کنید با پای خود روی توپ‌های میانی مانور دهید تا بتوانید تعداد بیشتری از آنها را بزنید).

۴.از ذهنت استفاده کن باید سریع تصمیم بگیرید که از کدام ضربات تنیس استفاده کنید – مانند اینکه آیا با ضربات اولیه خود در خط پایه بمانید یا سرویس و رگبار، چه مقدار از تاپ اسپین استفاده کنید ، یا اینکه برنده شوید یا تلاش کنید. برای اینکه توپ را برای مدت طولانی تری در بازی نگه دارید تا بازیکن حریف را به سمت خطای اجباری سوق دهد.

۵.برای تای بریک آماده باشید . گاهی اوقات، هر بازیکن به مقدار مساوی در بازی ها برنده می شود و نتیجه را به ۶-۶ می رساند. در این صورت بازیکنان وارد یک تای بریک می شوند که از هفت امتیاز بازی می شود و باید با دو امتیاز نیز برنده شوند. نمونه ای از امتیاز بازی با تای بریک ۷-۶ (برای نمایش بازی ها) و ۷-۵ (برای نشان دادن امتیاز تای بریک) خواهد بود.

راکت تنیس ویلسون

شرکت ورزشی ویلسون ۱۰۰ سال سابقه فعالیت دارد،یکی از معتبر ترین شرکت های تولید کننده وسایل ورزشی است. این شرکت به راکت های تنیس بسیار معروف است.یکی از مشهور ترین بازیکنان تنیس جهان راجر فدر ار راکت تنیس ویلسون استفاده می کند.این راکت ها با سبک ترین وزن و راحتی بسیار زیاد به بازار عرضه می شوند.علاقه مندان به این ورزش جذاب می توانند از این کمپانی وسایل ورزشی تهیه کنند.

راکت تنیس هد

 

راکت تنیس بابولات

 

راکت تنیس یوتکس

 

راکت تنیس دانلوپ

 

تنیس خانگی توپ تاپ

گاهی آموزش تنیس سخت است و هزینه زیادی دارد اما تنیس بازی کردن در خانه کار سختی نیست! بازی خانگی توپ تاپ این امکان را برای شما فراهم می کند که در خانه یا در اوغات فراغت به راحتی بازی تنیس را انجام دهید.این بازی علاوه بر سرگرمی باعث کالری سوزی و فعالیت بدنی می شود.این بازی تمام عضلات را درگیر می کندو باعث می شود که همه اعضای بدن در این فعالیت شریک باشند.می توانید این بازی را به صورت گروهی یا انفرادی انجام دهید.

مزایا بازی تنیس چیست؟

بازی تنیس یک ورزش پرطرفدار و محبوب است که بسیاری از مردم در سراسر جهان آن را بازی می کنند. این ورزش مزایای بسیاری دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنم:

۱. بهبود سلامتی: بازی تنیس می تواند به حفظ سلامتی کمک کند. برای بازی تنیس نیاز به حرکت بدنی زیاد دارید که می تواند شما را در شرایط بدنی خوبی نگه دارد و به شما کمک کند تا وزن مناسبی داشته باشید.

۲. تقویت قدرت عضلات: بازی تنیس شامل حرکاتی است که به تقویت عضلات کمک می کند، به ویژه عضلات بدن و عضلات پا.
۳. بهبود تمرکز: بازی تنیس برای بهبود تمرکز و توجه بسیار مفید است. شما باید برای بازی تنیس به تمرکز و توجه زیادی نیاز داشته باشید که می تواند به شما در دیگر جنبه های زندگی نیز کمک کند.
۴. افزایش روحیه: بازی تنیس به شما احساس رقابت، پیشرفت و موفقیت می دهد که می تواند روحیه شما را ارتقا دهد.

۵. تعامل بهتر: بازی تنیس یک ورزش اجتماعی است که می تواند به شما کمک کند تا با دیگران در ارتباط باشید و با دوستان خود به صورت گروهی آن را بازی کنید.

به طور کلی، تنیس یک ورزش کامل است که به شما در بسیاری از جنبه های زندگی کمک می کند.

جمع بندی

همان طور که گفتیم این بازی بسیار جذاب و خاص است. در این بازی ادراک بصری ، حرکتی، شنوایی درگیر می شوند. یادگیری این بازی برای افراد علاقه مند می تواند سرگرمی بسیار خوبی باشد. خوشحالیم که مقاله آموزش تنیس را مطالعه کردید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را به دوستان خود معرفی کنید. مقاله آموزش تنیس به روز رسانی می شود. با ما همراه باشید.

یک پاسخ

 1. با سلام
  چقدر این مطالب جالب و مفید هستند
  بسیار سپاسگذارم که در اختیار علاقه مندان قرار دادین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *